Partnerzy

Willi Does – odpowiedzialny wspólnoty z Kolonii,  obecnie Prezydent Emmaus Europe
Willi Does – odpowiedzialny wspólnoty z Kolonii, obecnie Prezydent Emmaus Europe

Wspólnota z Kolonii (Niemcy) była pierwszą grupą członkowską Mouvement Emmaus Internationale, która podjęła z nami współpracę. Już w 1992 roku Zbyszek Drążkowski uczestniczył w Walnym Zebraniu wszystkich grup z całego świata, które odbyło się w tym mieście. To było wyjątkowe doświadczenie. W maju 1994 wspólnota kolońska z jej odpowiedzialnym Willim Does zorganizowała tzw. „sprzedaż wyjątkową” : na ostatni weekend maja wynajęta została duża hala widowiskowa, w której ponad 30 grup z całej Europy sprzedawały swój towar – oczywiście zebrane u siebie rzeczy używane. Cały dochód, który wyniósł ok. 60 000 Marek Niemieckich został przeznaczony na „utworzenie pierwszej wspólnoty w krajach Europy Środkowo – Wschodniej” Za te pieniądze kupiliśmy działkę przy ul. Tęczowej 173 i rozpoczęliśmy budowę hali, w której obecnie mieści się nasz Sklep. Współpracujemy blisko do dziś.

Od roku 1996 trwa współpraca z grupą Emmaüs Jura z Boncourt (Szwajcaria)

w 2011 nawiązane zostały kontakty z inną grupą Szwajcarską, z Sion; inne wspólnoty to Arezzo i Villafranca (Włochy), Cambridge (Anglia), Roanne, Scherviller, Annemasse (Francja), Umea (Szwecja), Helsinki i Westervik (Finlandia), a od roku 2017 intensywna współpraca nawiązana została z Emmaus Fredriksdal (Szwecja).

Olesia Sanocka – założycielka wspólnoty Oselya z Lwowa
Olesia Sanocka – założycielka wspólnoty Oselya z Lwowa

Wyjątkowym charakterem cieszy się współpraca z ukraińską Organizacją Pomocy Wzajemnej „OSELYA”, z Winnik k. Lwowa, która powstała w roku 2001 i również jest członkiem Ruchu Emaus.  Przyjacielskie relacje wiążą wspólnotę lubelską ze wspólnotami „Chleb Życia” siostry Małgorzaty Chmielewskiej.

Stowarzyszenie jest członkiem założycielem Forum Lubelskich Organizacji Pozarządowych (FLOP) z Lublina, skupiającym dziś ok. 50 organizacji pozarządowych. Codzienna współpraca wiąże Stowarzyszenie z wieloma instytucjami publicznymi: z Ośrodkami Pomocy Społecznej, (PCPR, MOPR, GOPS) Powiatowym Urzędem Pracy z Lublina, Miejskim Urzędem Pracy z Lublina, Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej z Lublina, i innymi. Dyrektor Stowarzyszenia Zbigniew Drążkowski jest członkiem powołanej przez Marszałka Lubelskiego Rady Ekonomii Społecznej.